7 spôsobov stálej motivácie ku cvičeniu

Print
7 spôsobov stálej motivácie ku cvičeniu

To, že cvičenie je zdravé a prospešné, ste počuli už tisíckrát. Viete veľmi dobre, čo by ste mali robiť, ale keď je také ľahké nájsť si dôvod, prečo to práve nejde. „Na gauči je mi fajn", „Práve beží môj obľúbený televízny seriál" alebo „Vonku je strašná zima".

Poznáme to všetci veľmi dobre. Ako teda nájsť (a udržať si) motiváciu k tomu, aby človek vstal a začal pravidelne cvičiť?

 1. Plánujte.
  Život je hektický a je ťažké si predstaviť, že by sa do denného režimu zmestilo ešte aj cvičenie. Musí sa z neho stať priorita, ktorá v rozvrhu jednoducho nesmie chýbať. Povinná, nie voliteľná súčasť. Je dobré plánovať cvičenie na dobu, kedy z neho budete mať väčší pôžitok. Napríklad ak o sebe viete, že vstávanie vám naozaj nejde, nesnažte sa zaradiť cvičenie na ráno. Skúste prestávku na obed alebo po práci.

 2. Prezlečte sa.
  Prvý krok (často ten najťažší) je obuť si tenisky a obliecť tepláky. Akonáhle ste oblečení, je to omnoho ľahšie. Ak je to možné, urobte si radosť novými vecami. Je až prekvapivé, ako môžu nové bežecké topánky, funkčné tričko alebo pulzmeter človeka motivovať, aby „ich vyskúšal". Naviac budete dobre vyzerať a ešte lepšie sa cítiť!

 3. Pestrosť je zásadná.
  Meňte trasu behu, striedajte beh s bicyklom alebo vymeňte plávanie v krytom bazéne za vonkajšie kúpalisko. Skúšajte rôzne cviky, nesmiete sa začať nudiť. Telocvičňa vás môže rýchlo začať nudiť, takže ak ste typ, ktorý rád navštevuje fitness centrum, snažte sa aspoň občas zaradiť nejaké cvičenie vonku.

 4. Nezabúdajte na sociálny rozmer.
  Cvičte s priateľmi, berte to ako zábavu a navzájom sa motivujte. Priatelia vám môžu poskytnúť podporu, pozitívnu spätnú väzbu a veľa zábavy! Prípadne môžete skúsiť skupinové cvičenie alebo sa stať členom športového tímu. Súťaživé typy by sa mali venovať niektorému tímovému športu. Podobne funguje posilňovanie s niekým o trochu lepším, kto vás motivuje, aby ste vždy išli až na hranicu svojich možností.

 5. Nechajte sa rozptýliť.
  Cvičenie na hudbu alebo pri rozhovore s priateľmi vás môže užitočne rozptýliť. Zistíte, že cvičíte ďalej alebo že vám cvičenie ubieha rýchlejšie. Doma skúste cvičiť pri televízii, prípadne počas reklamnej prestávky.

 6. Stanovujte si reálne ciele.
  Nemusíte si hneď naplánovať, že zvládnete maratón, ale ciele sú dôležité, teda hlavne ich dosahovanie, ktoré vás bude motivovať. Buďte však realisti! Nestanovujte si príliš náročné ciele, ktoré nikdy nedosiahnete. Zapíšte si ich a pravidelne sa k nim vracajte s tým, ako sa bude zlepšovať vaša kondícia.

 7. Nezabudnite sa odmeňovať.
  Či už ubehnete o ďalší kilometer naviac, alebo schudnete ďalších pár kíl, akonáhle dosiahnete cieľ a budete spokojní s pokrokom, odmeňte sa. Dajte si na jeden deň pohov alebo si kúpte napríklad nové džínsy. Buďte na seba hrdí.

Stále si pamätajte ten pocit, ktorý máte po cvičení – telom prúdia endorfíny a vy sa cítite zdravo a spokojní. A spomeňte si na to hlavne vo chvíli, keď budete mať chuť cvičenie vynechať – a nevzdávajte to!sk-SK | 18. 8. 2019 9:14:31 | NAMP2HLASPX03