Sedem tipov, ako správne jesť

Print
Sedem tipov, ako správne jesť

Bolo medzi vašimi novoročnými predsavzatiami „urobím niečo s jedálničkom"? Mnohí z nás si v januári dávajú podobný sľub, ale asi v marci sa pristihneme, že sa vraciame ku starým stravovacím návykom. Možno ste si ukúsli príliš veľké sústo – alebo ste dosť nepremýšľali o tom, čo skutočne znamená „jesť zdravo". Správne jesť, to nie je len dobre voliť potraviny, ale tiež jesť správne jedlo v správnu dobu. Takže pre vás máme sedem tipov, ako „dobre jesť".

Dobre sa najedzte po prebudení. Nemusíte jesť okamžite po prebudení, ale najesť sa ráno je naozaj veľmi dôležité. Ľudia, ktorí každé ráno raňajkujú, lepšie kontrolujú svoju hmotnosť, zatiaľ čo tí ostatní si to často vynahradzujú prejedaním pri obede. Ak ráno nie ste hladní, skúste misku ovsenej kaše, do ktorej primiešate lyžičku proteínového prášku, kúsok ovocia s trochou jogurtu alebo proteínový koktail z prášku, mlieka a ovocia.

Dobre sa najedzte, než pôjdete na nákup. Pri nákupe s lačným žalúdkom sa budete najskôr správať ako dieťa v cukrárni – všetok vystavený tovar vás bude lákať. Než vyrazíte, dajte si proteínovú tyčinku, kúsok ovocia alebo hrsť orieškov – pokušenie bude omnoho menšie, uvidíte. Urobte si zoznam – a snažte sa ho dodržať.

Jedzte správne tuky. V strave potrebujeme určitý objem tukov, ale väčšina z nás ich prijíma priveľa. A platí, že niektoré tuky sú prospešné – ako napríklad tie v rybom mäse, orieškoch, olivách a avokáde – a iné nie sú. Zdravé tuky obohacujú chuť, a tak si do šalátu pridávajte avokádo či orechy alebo si dusenú zeleninu pokvapkajte kvalitným olivovým olejom.

Dobre sa najedzte pred cvičením. Než začnete cvičiť, potrebujete doplniť palivo, hlavne v prípade, že cvičíte hneď ráno. Ak nemáte dosť času, zvoľte ľahko stráviteľné jedlá, ako je ovocný koktail, polievka alebo jogurt. A ak máte dosť času, dajte si pred cestou do posilňovne poriadne jedlo plné zdravých sacharidov – celozrnný chlieb, hnedú ryžu, cestoviny, ovocie a zeleninu, ktoré vám dodajú silu.

Dobre sa najedzte po cvičení. Po kvalitnom cvičení by malo vaše telo cítiť potrebu doplniť palivo, takže sa snažte niečo zjesť do 30 až 45 minút. Vaše svaly sa len trasú na ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny, ktoré im pomôžu doplniť zásoby sacharidov – a na dávku proteínov na regeneráciu.

Dobre sa najedzte aj mimo domova. V súčasnosti sa stravujeme mimo domova tak často, že už nejde o žiadnu zvláštnu príležitosť. Skúste odolať nutkaniu poriadne to v reštaurácii roztočiť. Ak sa snažíte obmedziť príjem kalórií, podeľte sa o predjedlo s priateľom a objednajte si šalát navyše. Prípadne vynechajte klasické prílohy plné škrobu a namiesto nich si dajte zeleninu. Požiadajte o dresingy a omáčky zvlášť, aby ste mali ich príjem pod kontrolou.

Dobre sa najedzte večer. Mnoho ľudí je cez deň málo alebo neje vôbec, len aby do tela dostali veľký objem kalórií medzi večerou a posteľou. Keď však prijímate väčšinu potravy večer, mozog a svaly nedostávajú palivo, ktoré potrebujú na fyzický a duševný výkon počas dňa. Snažte sa namiesto toho rozdeľovať kalorický príjem rovnomerne medzi hlavné a malé jedlá. Ak máte problém s rôznymi maškrtami, ktoré sa po večeri hromadia vo vašich tukových vankúšikoch, skúste si hneď po večeri vyčistiť zuby – to je jeden z najlepších spôsobov, ako oficiálne ukončiť pre daný deň proces stravovania.sk-SK | 18. 8. 2019 9:15:36 | NAMP2HLASPX04